MARMARİS MANŞET

ÜLKE TOPRAĞI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 317 makalesi bulunuyor.

Yabancılara konut satışı yapan elbette dünyada tek ülke değiliz. Yabancılara konut satmak bir bakıma ekonomi açısından çok önemlidir, önemlidir ama bu konut satışının enini boyunu da iyi belirlemek iyi çizmek gerekir.

Niye önemlidir derseniz birçok öneme haiz başta dış ödemeleri yapabilmek için sıcak paraya yani dışarıdan gelen paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yabancılara konut satmak suretiyle bir kısmını temin edebilirsiniz.

Ulusal haberlerden, ruh halim bozuk bozuk izledim, neyi derseniz ülkemiz reklamını. Yetmiş kusur ülkeye seyahat edebilmek ve ülkemiz vatandaşı olabilmek için, ülkemizden 250 bin dolara bir mülk sahibi olmanın yeterli olacağı reklamını.  

Arap televizyonlar reklam yapıyorlar ve de reklamlarda, Ülkemiz vatandaşlığının sanki bir promosyon karşılığında verildiği intibaını özellikle vurguluyorlar.

Nedir bu promosyon, şayet yetmiş kusur ülkeye rahat rahat seyahat etmek istiyorsanız,. 250 bin dolar karşılığında Türkiye’den bir mülk al ve alacağınız bu mülk sayesinde Türk vatandaşı ol yeter.

 Türk kimliği ile karşılıklı anlaşma olan ülkelerde mülk satışı yapılmaktadır. Bunda zarar yok çekinilecek bir husus da yok, aksine ekonomik getiri vardır.

Arap televizyonlarında yapılan reklamlarda ise onlarca ülkeye rahat rahat seyahat etmek istiyorsanız, Türk vatandaşı ve dolayısıyla Türk pasaportu alabilmek için 250 bin doları ver bir mülk al yeter, imajı vurgulanmaktadır.

Arap ülkeleri veya her ülkeye gidemeyen yabancı vatandaşlarının bir amaç değil bir araç olarak Türkiye’den bu kadar ucuz bir miktar ile Türk vatandaşlığını almaması gerektiğini düşünenlerdenim.

Peki, halen kimler nasıl Türk vatandaşlığını alıyor derseniz cevap aşağıdadır.

Yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığı alması için gereken sabit sermaye yatırımları alt sınırı 500.000 ABD Doları’dır.

Türkiye’de minimum 250.000 ABD Doları değerinde gayrimenkulü olan yabancı uyruklu kişiler, Türk

Vatandaşlığından yararlanabilir.

Türk vatandaşlığı almak için Türk bankalarında gerekli kılınan depozito miktarı minimum 500.000 ABD

Doları’dır.

Minimum 50 çalışan için iş imkânı sağlayan yabancı uyruklu kişiler de Türk vatandaşlığı alabilecektir.

Yabancı uyruklu yatırımcıların Türk vatandaşlığı edinme kriterlerini karşılamaları için en az 3 yıl boyunca mülkleri ellerinde tutmaları veya asgari seviyede finansal yatırımlarına devam etmeleri gerekir.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından “gayrimenkul yatırım fonu payını” veya “risk sermayesi yatırım payını” en az 500.000 ABD Doları karşılığında veya bu tutarın eşdeğeri para biriminde veya Türk Lirası cinsinden satın aldığı belirlenen şahıslar da, bu fon paylarını üç yıl boyunca ellerinde tutmaları şartıyla Türk vatandaşı olabilirler.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 500.000 ABD Doları tutarında veya bu tutarın Türk Lirası karşılığında Kamu Borçlanma Aracı satın aldığı belirlenen kişiler de,bunu üç yıl süreyle ellerinde tutmak şartıyla Türk vatandaşı olabilirler.

Türk Vatandaşlığı için belirlenen kriterleri karşılamak için yabancı yatırımcılar; mülklerini, banka hesaplarını ya da elde ettikleri yatırım araçlarını minimum üç yıl süreyle ellerinde tutmalı veya asgari finansal yatırım limitini korumalıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!