MARMARİS MANŞET

ÜLKELERİNİ KORKU ALTINDA TUTMAK

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Görüldü ki son olayda yani İran komutanının, Amerikan tarafından vurulması olayı infial yaratmıştır.

Özetle, Amerika’nın Irak büyükelçiliği işgal edilmiş, Amerika başkanı bunun İran komutanlığı işi olduğuna kanaat getirerek, ağaçta kuş yemek için pusu kurmuş kedi misali, İran’ın en büyük komutanını etkisiz haline getirmiştir.

Tüm ulusal ve uluslararası basın, bu olayın karşılığının İran tarafından nasıl verileceğini yorumlarken, Amerika başkanı bayrağını, internete koyarak savaşa hazırım imajını vermiştir.

İran hükümeti en büyük komutanlarının öldürülmesine karşılık yapacaklarında sabır gösterirken, seçim bekleyen Amerika başkanı kılıcını çekmiş beklemektedir.

Dünyanın jandarması, Amerika ülkesi başkanı, düşüncesizce, Ortadoğu ve tüm dünya ülkelerini ateşe atmıştır.

Ülkemizin verdiği karar yerinde olup tarafları itidale davet etmektedir. Ancak Türkiye’nin tarafsız kalması bana göre zor görünmektedir. Türkiye ikinci dünya savaşında tarafsız kalmayı ve ülkemizin ateşe atmaması hususunda başarı etmiş olmasına rağmen bu kez ahval ve şerait farklılık arz etmektedir. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın devrinin tükendiğini zannediyorum.

Sanki bu durumun odak noktası, Cumhurbaşkanımızın zaman zaman başka konular için dile getirdiği, ya taraf olacaksın ya da bertaraf düşüncesine ağırlık kazandırıyor gibi.

Asıl önemli olan savaş ve kaos ortamının, ülkelerde yaratabileceği korku ve endişelerdir.

Amerika halkının bu konuda duyarsız olmadığını düşünenlerdenim hala, 11 Eylülün atmosferinden çıkamamışlardır. Bu nedenle ihtimali ne olursa olsun savaşın korku ve endişelerinden sıyrılmaları mümkün olamamaktadır.

Ülke ve ülkelerin başkanları, bayrak, millet ve vatan savaşları dışında vatandaşlarına savaş korkusuyla yaşatmaya, yetkileri oldukça sınırlı olmalı ve verilen karar hiçbir zaman, savaş çağrıştırıcı olmamalıdır.

Amerika Rusya ve benzeri ülkeler, istisnalar dışında, ben güçlüyüm, ben vururum düşüncesi ile savaş çığırtkanlığına sebebiyet vermemeleri gerektiğini düşünenlerdenim.

Günümüz örneğinde olduğu gibi. Gerek Amerika halkın gerekse İran halkının, savaş veya benzeri bir cehennemi ateşin ne zaman olabileceğinin korku ve kuşkusunu yaşamadığını söyleyebilecek var mıdır?

Bırakın onu, ihtimali az da olsa tüm dünya ülkelerinin bu korku ve endişeleri düşünmekte olduklarını varsayıyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!