MARMARİS MANŞET

Vali Aşkı New York’a İyi Geldi

İlkay Zeytin ERERDEM

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Amerika’da yaşayanların sözcük dağarcığına Kumoseksüyel diye yeni ve popüler bir kelime eklendi. Koronavirüs süreciyle yıldızı parlayan New York valisi Andrew Cuomo’ya hayranlığı ifade eden bu kelime için öne çıkan 2 tanım var.

•Soyadı Cuomo olan bir kişiye karşı duyulan derin ve saplantılı yakınlık,

•Salgın süresince sağduyulu davranarak halkı rahatlatmayı başaran ve işinin ehli olduğunu ispatlayan bir lidere duyulan yüce duygu.

Pandemi süreciyle hergün New Yorkluların evine misafir olan Vali, ekranlar aracılığıyla New Yorklularla flört ediyor. Pek çok insan,Vali Cuomo’nun basın toplantılarını adeta müptelası oldukları bir diziyi takip edercesine bağımlılıkla seyrediyor. Çok geniş bir hayran yelpazesine sahip olan Vali Cuomo’nun hayranlarının çoğunluğunu halktan insanlar oluştursa da ünlüler den de cazibesine kapılanlara rastlanıyor. Mesela ünlü aktris Jada Pinket Smith ‘Ne yalan söyleyeyim hiç bir basın açıklamasını kaçırmıyorum’ demişti.

CNN kanalında haber sunucusu olan küçük kardeşi Chris Cuomo ile canlı yayında ‘Annemin en sevdiği oğlu sen misin ben miyim’kavgasına tutuştuklarında, iki kardeşin ilkokul çocuğu gibi ağız dalaşına girmeleri ekran başındakileri hayli eğlendirmişti.

New York virüs korkusunu Vali Cuomo ile yendi

Business Insider’ın yaptığı bir kamuoyu yoklaması, Coronavirus salgınında en çok güvenilen ilk iki kişinin Dr AnthouFauci ve Vali Andrew Cuomo olduğunu söylüyor.Listenin sonundaki iki kişi kim dersiniz? Başkan Trump ve damat Jared Kushner.

Nisan 2020 tarihinde yapılan anketler, Cuomo nun şu anda Demokratlar içinde eski başkan Barack Obama dan sonra en popüler kişi olduğunu söylüyor. Örneğin Nisan 27 de açıklanan Siena kamuoyu yoklamasına göre  % 77 oran ile Cuomo’nun popülaritesi rekor düzeyde.Yine aynı araştırmaya göre % 31 ile Başkan Trump en sonda yer alıyor. Vali Cuomo’nun popüleritesinin tavan yapmasında elbette salgın sürecini son derece sağduyulu bir şekilde yönetmesi yatıyor. Sadece New York’lulardan değil Amerika’nın pek çok bölgesinden de yoğun ilgi ve takdir görüyor. Hatta Kanada’dan bile kendisine övgü dolu sözler yollayanlar var.

62 yaşında olan Vali Cuomo, İtalyan göçmeni bir ailenin 3.Kuşak  çocuğu olarak New York’ta doğuyor. New York’un yönetimi Cuomo ailesinin genlerine işlemiş belli ki. Baba Mario Cuomo da 3 dönem New York Valiliği yapmış.

Eski başkanlardan John F. Kennedy nin yeğeni Kerry Kennedy ile 15 yıl süren bir evlilik yapıyor. Bu evlilikten üç tane yetişkin kızı var. Küçük kızı Michaela’nın adını basın toplantılarında çok kez dile getiriyor. Pandemiye bahar tatili öncesinde babasının evinde yakalanan küçük Michaela’nın planları,arkadaşlarıyla araba seyahati yaparken olağanüstü durumla suya düşüyor. Vali Cuomo kızının bu durumdan çok ta memnun olmadığını söylerken kendisinin ne kadar mutlu olduğunu gülümseyerek ifade ediyor. Her fırsatta, kızlarıyla karantina dönemini geçiriyor olmaktan duyduğu memnuniyetten bahsediyor.

Kızların böylesine sevecen, ailesine düşkün bir babaya sahip oldukları için çok şanslı oldukları düşünülüyor. 93 yılında Kerry Kennedy ile olan evliliği sona eren Cuomo aile  ilişkilerinde koruyup kollayan ve birleştiren bir baba figürü çiziyor. Bir röportajında aslında boşanmayı isteyen tarafın kendisi olmadığını çok açık bir şekilde ifade ediyor.

İkinci romantik ilişkisi 14 yıl sürüyor ancak geçtiğimiz Eylül ayında bitiyor. Bu ilişkiden hafızalara kazınan pek çok görüntü var. Bunlardan bir tanesi Sandra Lee’nin meme kanseri tedavisi gördüğü süreçten. Vali Cuomo, ameliyat sonrası hayat arkadaşının yanında beklerken koltukta uyuya kaldığı görüntüyle hafızalarda yer ediyor. Sadakat ve şefkatin belirgin bir şekilde görünür hale geldiği bu resim kuşkusuz onu kalplerde daha da yüceltiyor.

93 yılında Bill Clinton yönetiminde toplu konut ve kentsel gelişim departmanında çalışırken Andrew  kasırgasından zarar gören Florida eyaletine yardım için gidiyor. FEMA Çalışanlarından bir yetkili ona ‘‘panik olmuş bir halk herhangi bir doğal felaketten çok daha tehlikelidir. Felaketi yönetebilmek için önce halkın psikolojisini yönetmeyi bileceksin’diyor. Vali Cuomo bu tavsiyeyi aklının bir köşesine yerleştiriyor ve Pandemi New York’u vurduğunda insanları paniğe sürüklemeden durumu başarıyla yönetebilmeyi beceriyor.

Çok geçmeden sosyal medya üzerinde  ‘Başkan Cuomo’ sesleri yükselmeye başlıyor. Cesur adımları, çalışkanlığı,ne yaptığını bilen güven verici tavırları  ile pek çok insan için geleceğin başkanı olarak görülmeye başlanıyor. Twitter da Cuomo for president #‘i açılıyor ve  çok ta ilgi ve destek görüyor. Konuşmalarında laf kalabalığı yapmadan gerçekleri olduğu gibi ortaya koyması ve özelikle de insan hayatını paranın önünde tutması çok takdir topluyor.

CNN de kardeşinin programına katıldığında kendisine yöneltilen ‘Başkan olmayı düşünür müsünüz’ sorusuna kesin bir dille ‘Hayır’ demiş olsa da ilerleyen günlerde televizyoncu Ellen DeGeneres’in programında aynı soruyu yorumsuz bırakıyor.

Ünlü oyuncu Robert De Niro kendisi için ‘Aslında tam da Amerikan Başkanının yapıyor olması gerekeni Vali Cuomo’nun yaptığını görüyoruz’ diyerek Başkan adayı olursa destekleyeceği sinyalini veriyor.

New York, 400 bine yaklaşan vaka sayısı ve 30 binin üzerindeki ölü sayısı ile pandemiden en çok etkilenen eyalet oldu. Diğer eyaletlerde  hem vaka hem ölü sayıları daha aşağılarda kaldı. Uzun lafın kısası,süreci en az New York valisi kadar başarıyla yöneten başka valiler olmasına rağmen Amerika’da  gönülleri fetheden Vali Andrew Cuomo oldu.

Miami’de günlük yeni vaka sayısı 8942

Plajlarıyla ve gece hayatıyla dünya çapında üne sahip olan Miami şehri 26 Haziran‘da 8942 yeni vaka sayısıyla rekor kırdı. Hastaneye yatışlarda  ciddi artış olmasına rağmen yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısı artmadı. Hastanelerin yoğun bakım kapasitesi henüz alarm vermiyor.

Ilkay Zeytin Ererdem 

13 Haziran 2020

New York 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!