MARMARİS MANŞET

VALİ ORHAN TAVLI’DAN KAZILARA DESTEK PROTOKOLÜ

VALİ ORHAN TAVLI’DAN KAZILARA DESTEK PROTOKOLÜ

Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl işbirliğinde, Muğla sınırlarında yapılan Arkeolojik kazıların desteklenmesi ve burada uzun süre çalışmaların yapılması, antik kentler ve tarihi alanların bilinirliklerinin arttırılması konusunda çalışmaların yapılması için protokol imzalandı.

Muğla’daki kamu kurumlarının her birisinin bir kazı alanı ile işbirliği yapılarak, kazıların ihtiyaçların karşılanması ve buradaki çalışmalar için yeni desteklerin bulunmasına öncelik veren Valimiz Sayın Orhan Tavlı, “İl sınırlarında farklı tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olan antik yerleşim ve tarihi alanlara sahip olduğumuzu, bunların bilinirliğinin arttırılmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, bunun için gelen ziyaretçilerin her açıdan memnun olarak ayrılacakları bir gezi alanı oluşturmamız gerektiğini söyledi. Bunun için kazı alanlarının sahip olduğu arkeolojik, tarihi ve kültürel varlığı ile bütünlük oluşarak kurumların o kazılara verildiğini ifade etti. Yılın 12 ayı devam eden en çok kazıya sahip illerden birisini oluşturan Muğla’da antik kentler ve tarihi alanlardan Letoon UNESCO Dünya Mirası Listesinde ve Stratonikeia, Beçin Kalesi, Knidos ve Kaunos gibi antik kentler UNESCO Geçici Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.
İlk protokol imzasına Stratonikeia ve Lagina kazıları ile başlanılan tören, Beçin Kalesi, Akyaka-Idyma ve Euromos kazıları ile devam etti. İmza törenine ilgili kurumları temsilen Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar ile İl Kültür ve Turizm Müdürü, Kazı Başkanı, alanın bağlı olduğu Müze Müdürü ve Seyahat Acenta Birlikleri Temsilcileri ve Başkanları ile Rehberler Odası başkanları katıldı.
Muğla’da turizmin 12 aya yayılmasının gerçekleştirilmesi gerektiğini, sadece deniz kum turizminin dışında kültür turizminin de ön plana çıkarılmasının Muğla için önemli olduğunu vurgulayan Sayın O. Tavlı, hep birlikte bütüncül bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini ve her birlikte kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket edilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.
Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiği protokol imzalama ötenleri, belirli bir plan dahilinde gelecek günlerde diğer kazılar ile devam edecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!