MARMARİS MANŞET

Vali Tavlı ve İl Müdürü Bingöl’ün Hafta Sonu Mesaisi

Vali Tavlı ve İl Müdürü Bingöl’ün Hafta Sonu Mesaisi

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl ile birlikte hafta sonuda işbaşındaydılar. Yatağan ilçesindeki Lagina Kutsal Alanı, Stratonikeia Antik Kent ve Milas ilçesinde bulunan Beçin Kalesi ve Ören Arkeopark Alanıda incelemelerde bulundular.
Üç bin yıllık Lagina Kutsal alanını ziyaret ederek, Hekate Kutsal Alanı’nda, kuzey stoada Yatağan Kaymakamlığı ile GEKA projesi kapsamında yürütülen restorasyon çalışmalarını yerinde görüp, bilgi aldı.

Ayrıca Lagina Kutsal Alanına açılacak yeni yolun projesini inceleyen Vali Tavlı, yolun biran önce yapılması için İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl’e gerekli talimatları verdi.

Vali Orhan Tavlı ve İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl daha sonra, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kentinde Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ten kazılar hakkında bilgi aldı. Stratonikeia Antik Kentinde yapılan kamulaştırılan yerleri ve kamulaştırılacak arazi ve yapıları yakından görüp inceleyen Vali Tavlı, daha sonrada GEKA projesi kapsamında restorasyonu devam eden Antik Tiyatroda incelemelerde bulunarak çalışmalarını yerinde inceledi.

İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, çalışmaları yakinen takip ettiği, kamulaştırma çalışmalarına hız verdiklerini, Stratonikeia Antik Kentindeki yapıların biran önce ayağa aldırılması için gereken neyse yapılacağını belirti. Vali Tavlı’ya Stratonikeia Antik Kenti incelemelerinde Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü ve Belediye Başkanı Mustafa Toksöz eşlik ettiler.

Beçin Kalesine uğrayan Vali Orhan Tavlı karşılama merkezinde incelemelerde bulunarak karşılama merkezinde bulunan Kafeterya, sinevizyon odası ve diğer ünitelerin biran önce hayata geçirilmesi talimatını verdi.

Kale ve çevresinde incelemelerde bulunan Vali Orhan Tavlı, Kale ve Ören Yerinde yapılacak kamulaştırmalar ve yapılacaklar hakkında İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl’den bilgi aldı.

Muğla Valisi Orhan Tavlı son olarak Milas ilçesindeki Ören Arkeopark Alanı’nı ziyaret etti Linyit madeni sahasından çıkarılıp Örendeki alana arkeopark alanına taşınan anıtsal mezar türlerini, tarihi zeytinyağı işliğini inceleyen Tavlı, Milas Müze Müdürü Mehmet Çelebi’den kültür varlıkları hakkında bilgi aldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!