MARMARİS MANŞET

Var olanla yetinebilmek…

Adaçayı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.

Aslında çocukluğumuzdan bu yana elimizde olmayanla mutlu olmayı öğrendik. Sahip olduklarımızın hiçbir kıymeti kalmıyordu, gözümüz hep olmayanda, ulaşamadığımızda… Yediden yetmişe bu sistem hiç değişmedi. İstisnalar oldu tabi… Hatta son zamanlarda beni mutlu eden ve umutlandıran da bir gerçeği göz ardı edemeyeceğim… Yeni nesil anneler ve ya anne adayları, yetiştirecekleri çocuklar için bir ön hazırlık yapıyor ve doyumsuz olmamaları için; sınırlı sayıda oyuncak alıyor, her ağladıklarında dediklerini yapmıyor ve kendi ürettikleri oyuncaklarla oynamalarını sağlıyor. Aslında bu bile var olanla yetinme eyleminin bir adımı olabilir.

Yetiştirdiğimiz her çocuk geleceğimizin teminatı… Ne ekersen onu biçersin. Yetiştirdiğin çocuk, geleceğin bir kuşağını oluşturacak… Kötüyü ve ya iyiyi öğretirsen kötü ya da iyi sonuç alacaksın. Yani asıl sorun köklerden geliyor. Birileri bu kötü giden düzeni değiştirmeli… Bu yüzden kendiliğinden üreten, aşırı olmayan, gözü tok çocuklar yetiştirmekte büyük fayda var.

Var olanla yetinenleri incelediğinizde her zaman kişilerin mutluluğa ulaştığını göreceksiniz. Eğer var olanı kabul edersek, yok dönemde sabırla bekleyecek bir psikolojiye de sahip olabiliriz. Bu arada çocukları yetiştirme konusundan bahsetsem de önce değişime kendinden başlaman gerekir.

Bir dönüp bakmalı aynaya insan, iste iste iste… İstemenin sonu yok! Nereye kadar isteyebilirsin ki… O çok beğendiğin arabayı aldın, evi, yatı, pırlantayı… Peki ya şimdi? Neden varsın bu dünyada? Sadece ye, iç, gez mi? Acaba insanlığa ne faydan var senin? Peki, kendine faydası olmayanın insana ne faydası olabilir? Bu kısa dünya yolculuğunda neden bu kurgu içerisindesin?

Bir sistem, bir oyun düşünün… Bu sistemin içinde anlamlı düşünebilmen için amacının olması lazım. Sadece araçlarla ilerleyemezsin. Bu yüzden olursa teşekkür, olmazsa şükür diyeceksin.

Şikâyet seni her zaman karanlığa götürür…

Şimdi lütfen bu ilkeyi edin

“Varla yetin, yokla iyi geçin”

Şifa olsun

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!