MARMARİS MANŞET

VEHBİ’NİN KERRAKESİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 317 makalesi bulunuyor.

Evet, gu gün Kabine toplantısı neticesinde, pandemi nedeniyle, kapanmanın alacağı şekil netleşecek, kuşkulu bekleyiş sona erecek ve de vehb’inin kerrakesi görünecek.
Sadece bu kararı biz mi bekliyoruz, hayır bir çok dünya ülkesi de bizimle beraber bu kararı bekliyorlar.
Biz bekliyoruz çünkü, seksen beş milyon insanın sağlık konusunu yakından ilğilendiren bir karar. Biz bekliyoruz çünkü, milyonlarca insanın aş ve işini etkiliyor. Biz bekliyoruz çünkü, milyonlarca öğrencimizin geleceğini etkiliyor. Biz bekliyoruz çünkü, özetle canımızı, geleceğimiz, velhasıl varlığımızı varoluşumuzu etkiliyor.
Bu kadar hassas ve Türkiyenin, yakın ve uzak geleceğini ilgilendiren böyle bir hayati kararı, nefesler tutulmuş bir halde bekliyoruz.
Dünya, Türkiye’nin bu kararını bekliyor elbette kara kaşımız kara gözümüz için değil, kendi sağlıkları için bekliyor. Deniz ,güneş için bekliyorlar. Yani biz can derdindeyiz onlar ise keyf derdindeler.
Bence, pandemi salgını için, kapanmanı zamanlaması ve süresi önemli. Bir aydan daha faza kapanmanın, salğının bertaraf edilmesi açısından önem arz etmektedir. Ancak uzun süreli kapanma ekonomik zor durum yaratacaktır. Uzun kapanmanın yaratacağı ekonomik yıkımlarının bertaraf edilmesi , iktidarın yapacagı yadım paketlerine bağlıdır. Uzun sureli kapanma surecinde iş ve aş kayıplarının bire bir olmasa bile çoğunluğunun karşılanmasıyla birlikte yasal vergi yüklerin de hafifletelmesi sorunların hafiflemesine vesile olacaktır.
İki , üç haftalık tam kapanmanın gerek insan gerekse iş ve aş yönüyle menfi etkilerinin az olabileceği düşünülse de, salğının seyri ve ne kadarlık bir kapanma surecine ihtiyaç duyulduğu önem arz etmektedir. Tabii ki bu durumda söz sahibi, Bilim Kurulu olmalıdır.
Bekleyip göreceğiz.

YAZARIN SON YAZILARI
TAM KAPANMA TAM ELEK - 3 Mayıs 2021
YOLLAR MÜHÜRLENDİ - 28 Nisan 2021
ABD VE SOYKIRIM - 24 Nisan 2021
SALGIN AKORT TUTMUYOR - 21 Nisan 2021
TURİZM SİESTADA MI? - 20 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!