MARMARİS MANŞET

Y E R E L B A S I N

Sevgili okurlar bugünlerde her yerde Yerel Basın’ın maddi ve manevi olarak hiç iyi durumda olmadığı yazılıp çiziliyor…Tesadüfen görüyorum bir CHP Muğla Milletvekili bunu dile getirmiş…

Dile getirmekle ne oluyor? İş çözülüyor mu?

Şahsen şahit olduğum bir olayı paylaşmak isterim. 1971 yılında Amerikan Silahlı Kuvvetlerinde 3 Milyon silah altında asker vardı. Her yıl bir defa yapıldığı gibi formlar bütün orduya dağıtıldı ve isteyenden Amerikan Ordusuna nasıl ve ne yapılırsa hiç zarar vermeden tasarruf edilebileceğini bildimeleri istendi.  İsteyen bu kağıtlardan aldı, doldurdu ve gerekli yere verdi veya yolladı. Aradan tahminen 4-5 ay geçti, bir komisyon kararı ile bizim büroda çalışan Amerikalı Onbaşıya vergisiz 35.000,—dolar geldi.

Sorduğumuzda yaptığı teklifte kamuflaj elbiseleri paçalarında 2 yerine 1 düğmenin aynı işi göreceği, dolayısı ile 6 Milyon düğme, iplik ve dikiliş süresi işçiliği kazancı olacağı teklifi yapmış ve kabul edilmiş.

Yani çok açık ve net, “herşeyi ben bilirim” cehaleti aynı “bana bir şey olmaz” gibidir, hiç fark yok.

Böyle bir düşünce ve uygulama Türkiye’de nedense yapılmaz tam tersine “yeni yeni icatlar çıkarma” “eski köye yeni adet” gibi mantıktan artık vazgeçmemiz gerekiyor.

Yerel gazeteler Türkiye’de iyi ve doğru dağıtılamıyor bu kesin, yine gazetelerin internet yayını çok çok daha fazla okunuyor o da maalesef zamanında yayınlanamıyor.

O zaman internette bu soruya cevap aranabilir, hiçbir ücreti yok,  el elden üstün oluyor da, “akıl akıldan üstün” neden olmasın?

Yerel Basın bugün batı medeniyetinde sadece Belediyelerin ve Devletin verecekleri ilanlarla yaşamaz onun içinde tam bağımsız ve güçlüdür.

Nasıl mı olur?

Cevabı çok basit, çıkın sokağa ve etrafa bakın, bizim icat edip yabancıların kullandıkları mı çok, yoksa onların icat edip bizim kullandıklarımız mı?

Öyleyse başkalarının düşüncelerini ve görüşlerini dikkate almadan herşeyi biz biliriz demeyelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!