MARMARİS MANŞET

“YAKTIN BİZİ AYDEM”

“YAKTIN BİZİ AYDEM”

Orhaniye Mahallesinde cumartesi günü gece patlayan trafo nedeniyle bölge 20 saat elektriksiz kaldı. Aşırı sıcaklardan manav, market ve kasapların ürünleri  bozulurken, sahillerdeki turizm işletmeleri de müşteri kaybına  neden oldu.  Turizm işletmecisi Ayşe Akbaş elektriğin geç gelmesi nedeniyle müşteri kaybına uğradıklarını, buzdolaplarındaki  balık, et ve diğer yiyeceklerini dökmek zorunda kaldıklarını belirterek “Yaktın bizi Aydem” dedi.

Marmaris’in uzak mahallerinden Orhaniye’de cumatresi günü eski trafo akşam saatlerinde aniden patladı. Trafodan çıkan ateşlerin kuru otlara sıçraması sonucu yangın çıktı. Marmaris Orman İşletmesine ait araçların yangın yerine kısa zamanda ulaşması sonucu büyük facia önlenmiş oldu. Trafo patlaması mahallede korku yaratırken, turizm işletmeleri ve  esnaf 20 saat elektriksiz kalmıştı.

Elektriğin kesilmesi yüzünden özellikle esnaf ve turizm işletmeleri büyük zarara uğradı. Kasap, manav ve marketler ürünlerinin bozulmaması için çareler ararken, deniz kenarındaki turizm işletmeleri müşteri kaybına uğradı.

YENİ TRAFO TAKILDI

Uzun yıllardır eski trafoyla elektrik sağlandığını  söyleyen çevre esnafı, turizm mevsiminin başlamasıyla enerji tüketiminin arttığını  eski trafonun gücünün yetmediğini Aydem’e  çok sefer  trafonun yenilenmesi konusunda başvurmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını belirttiler

Cumartesi  akşam saatlerinde  aşırı yüklenme ve sıcakların etkisiyle  patlayan trafonun tamiri için geç saatlere kadar çalışan ekipler, bir sonuç alamayınca pazar günü yeni trafo atmak zorunda kaldılar. 250 kw’lık trafo yerine 450 kwlık yeni trafo takılarak bölgeye  20 saat sonra  enerji verilebildi.

“ZARARIMIZI KİM KARŞILAYACAK”

20 saat elektriksiz kalan esnaf ve turizm işletmeleri  zarara uğraklarını  belirtirken  Manşet Gazetesine şunları söylediler :

Altın Kasap Ahmet Acar – “Elektrik kesintileri bizim kaderimiz oldu. Hangi çağda  yaşıyoruz. Yağmur yağar, fırtına çıkar  enerji gider. Aşırı sıcaklar olur elektrik kesilir. Bu trafonun yeterli olmadığını  defalarca belirttik Hatta, elektriğin yer altına alınması gerekir.  Saatlerdir elektriksiz  kaldım. Etlerin bozulmaması için  sabaha kadar, buz taşıdım.  Sabah oldu, enerji yoktu. Satış yapamadım.”

Turzim İşletmecisi Ayşe Akbaş – “Biz küçük bir işletmeyiz. 12 odamız var. Gece elektrikler uzun süre gelmeyince 5 müşterimiz ayrılmak zorunda  kaldı. Tabi bizi olumsuz etkiledi.  Bazı gıda ürünlerimiz bozuldu, dökmek zorunda kaldık.  Aydem yaktı bizi. Ayrıca elektik faturaları da canımızı yakıyor. Benim kullanılmayan bir evim var. Her ay  elektrik faturası geliyor. Geçen ay 185  lira geldi.  Aydem’e gidiyorum “Saatiniz çalışyor diyorlar” Saatim arızalı  diyorum, ilgilenmiyorlar.”

Turizm işletmecisi Bülent Sevimli – “Turizm mevsiminde enerjinin kesilmesi bizim gibi küçük işletmelere vurulan en büyük darbedir. Pandemi yüzünden büyük zarar uğradık. Tam toparlanacağız derken elektrik arızalar çıktı. Cumartesi gecesi 6 odamız birden boşaldı. Ayrıca müşterilerimizden  birisinin  küçük çocuğu elektriğe bağlı olarak solunum cihazı çalışmadı. Ayrılmak zorunda kaldı. Beni en çok bu üzdü”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!