MARMARİS MANŞET

YASSIADA’YA GİTTİM

27 Mayıs 1960 sabah çok erkenden,  sonradan Kurmay Albay Alparslan Türkeş’in olduğu açıklanan bir sesle Türk halkının askeri darbeden haberi oldu.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi, askeri kamyonlarla ekmek dağıtıldı. Cumhuriyet devrinde ilk defa bir askeri darbe yaşadık.

Yaklaşık 8-9 ay sonra Yassıada’da devam eden ve radyo ile yayınlanan davayı izlemek için Dolmabahçe’den vapura binerek Yassıadaya gittim. Büyük bir salonda tribünlerde izleyiciler oturuyordu. Zeminde ise çok sayıda iskemleler vardı.

Biraz sonra en önde Celal Bayar, arkasında Adnan Menderes ve diğer bakanlar askeri inzibatlarla birlikte getirildiler.

Herkes yerine oturduktan sonra isimlerini hiçbir zaman unutmayacağım  Hakim, Salim Başol ve  Başsavcı, Altay Ömer Egesel, ve diğerleri salona girdiler.

Salim Başol mikrofondan “sanıklar getirildiler, bağlı olmayarak yerlerini aldılar” şeklinde bir anons yaptı.

Duruşma başladı.

Salon tamamen dolu idi. Benim de yakın bir akrabam zamanın Merkez Bankası Başkan yardımcısı Fikri Diker’de orada tutuklular arasındaydı ama konuşmak hatta yaklaşmak ne mümkün…

1960 darbesi alt rütbedeki subaylar tarafından yapıldı, çoğu Albay, Yarbay hatta Binbaşı idi. Generaller sonradan belkide biraz baskı ile katıldılar.

O zamanlar kulağımıza gelen bilgiler Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın asılmamaları halinde ilerde çıkacak bir af ile çıkıp intikam alacaklarından korktukları idi. İçişleri Bakanı Namık Gedik için duyduklarımız ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü 4’cü kattan aşağı atılarak öldüğü idi.

O zamanlar ortada dolaşan dedikodular bunlar idi…

Şimdi aradan 60 dolu yıl geçti ve ada yeniden “demokrasi ve özgürlük” adı altında açıldı.

Güzelde Sayın Bahçeli orada kimi temsil ederek bulundu?

Maalesef Yassıada hatıralarımda demokrasi cinayetinin işlendiği bir hapishane olarak kalmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!