Kadem Mete’den Big Kral savunması

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, önceki gün Deniz Ticaret Odası Başkanı Halil Bağlı’nın ‘BİG KRAL’ isimli tekne hakkında kooperatif başkanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasını talihsiz olarak değerlendirdi.

AK Parti Marmaris İlçe Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Mete; ‘’Deniz Ticaret Odası Başkanı Halil Bağlı’nın açıklaması son derece üzücü diyerek, kendisini işletmeme davet ettim. Kooperatif başkanı ile bana geldiler. Konunun muhataplarından öğrendim. Ancak ben burada hangi teknenin çalışacağına karar veren makamda değilim. Söz konusu talepleri arkadaşımın ilçe başkan yardımcılığı sıfatında bulunması ve kurum amirlerine baskı yaptığı konusunda bir şikayeti dile getirmek üzere geldiler. Kendilerini dinledim. Öncelikle Marmaris’e bağlı olmayan tekne burada nasıl çalışır. O zaman diğer büyük firmaların bir çoğu Marmaris’e bağlı değil. Bunu nasıl açıklayacaksınız. Böyle bir mantık olmaz. Eğer bir teknenin turizm işletme belgesi varsa her yerde bu hizmeti sunabilir. Bunu da karar veren kurum kim komisyon’’ ifadesini kullandı.

SİYASİ BASKI SÖZ KONUSU OLAMAZ

Denizcilik hizmeti veren ve aynı zaman da başkan yardımcımız Anıl Berk, herhangi bir ticari sıkıntıdan dolayı kendisinin 400 kişilik teknesi burada hizmet verememektedir. Yani hakkı vardır. Bu hakkını kullanmak ve bu hizmeti sunamadığından başka bir yerden Alanya’dan bir tekne kiralamış. Gösterilen vekaletnamede bir sözleşmedir aynı zamanda. Böylece hakkı olan hatta 400 kişilik kapasite yerine 380 kişilik kapasiteli tekne ile bu hizmeti yapmak istemektedir. Bunun içinde Büyükşehir, kaymakamlık ve Turizm İlçe Müdürlüğüne bütün yasal resmi başvurularını yapmıştır. Bunu da kurul karar vermiştir. Alanya’ya kayıtlı olması çalışamaması anlamına gelmez. Böyle bir saçmalık yok. Yasal belgeleri var mı var. Turizm İşletme Belgeleri var mı var. Hiçbir sorun yok burada çalışabilir diye karar vermişler.

TOPLANTIYA KATILANLAR İÇERİĞİNİ BİLMİYORMUŞ

Bana sundukları gerekçelerin hiç biri mantığa uygun değil. Ben de dedim ki eğer devletin memuru AK Parti kimliği ile bu arkadaş bize baskı yapıyor diye bir şikayet gelirse ben gereğini yaparım. Bana böyle bir şikayet gelmedi. Bu teknenin yüzde 51 hissesini alsın bizde izin verelim diyorlar. Bundan kime ne ister tekneyi kiralar isterse satın alır. Tüm bunlara rağmen yönetim kurulu üyelerinden biri 20 kişilik tekne alıyor ve 20 kişilik tekne yerine 150 kişilik tekne alıp şuanda limanda faaliyette. Buna hiçbir şey söylemiyorsunuz. O toplantıda bulunan bazı arkadaşlar beni aradılar. Efendim biz toplantının içeriğini bilmiyorduk. Biz teknecilerin sorunları ile ilgili bir toplantı diye katıldık. Ancak böyle bir açıklama yapıldı. İçeriğini bilmediğimizden orada bulunmuş olduk dediler.

İSTEDİĞİ LİMANDA ÇALIŞIR

Antalya’ya kayıtlı bir teknenin Marmaris’te hizmet veremez ve Marmaris’te herhangi bir kooperatife üye olacak mantığı da yanlış. Başka bir limana kayıtlı olabilir. Ancak gelmiştir herhangi bir limanla marinayla sözleşme yapmıştır. Orada bağlama izni almıştır. Kısa bir zamana kadar Marmaris’e kayıtlı olup ta Antalya’da hizmet veren teknelerde var. Bu teknenin aldığı izinle Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir yerde faaliyet göstermesine herhangi bir engel yok. Kısacası yapılan açıklama talihsiz bir basın açıklaması” dedi.

- Marmaris Manşet Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://marmarismanset.com/haber/7572776/kadem-meteden-big-kral-savunmasi