Unesco, 2021’i Hacı Bektaş Veli anma yılı ilan etti

Anadolu irfan ve medeniyetinin temel yapı taşlarından, düşünce ve öğretileriyle asırlardır sevgi, hoşgörü, birlik, beraberlik ve barışı öğütleyen Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. Yıl dönümü olan 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı.

UNESCO 40. Genel Konferansı İdari ve Mali İşler (APX) Komisyonu’nda 2021 yılı için ülkemizin önerisi Azerbaycan, İran İslam Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı iş birliğinde Hacı Bektaş Veli’nin insan sevgisi ile adalet, hoşgörü ve barışı temsil eden evrensel kimliğinin paylaşılacağı; “İnsanlığın Özü Pir Veli’nin Sözü: Sevgi, Barış, Kardeşlik” temasıyla 4 Ağustos 2021 tarihinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Müzesinde vefatının 750. Yıl dönümü anma programı düzenlenecek.

Nevşehir’de 4 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan programa Muğla’daki cem evlerinden de katılım sağlanacak.

Gerçekleştirilecek olan etkinliğe davetli olarak katılacak olan Muğla İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl; “Bakanlığımız öncülüğünde gerçekleşen, insanları saygı ve hoşgörü çerçevesinde bir arada kardeşçe yaşamaya çağıran Hacı Bektaş Veli’nin hem ülkemiz hem de dünya için ne denli büyük bir değer olduğunun güçlü bir biçimde vurgulanması, kıymetli düşüncelerinin gelecek nesiller tarafından anlaşılıp benimsenmesi amacıyla gerçekleştirilecek olan etkinliğe Bakanlığımızın ve Muğla Valiliğimizin destekleri ile katılım sağlayacagız. Benzer bir etkinliği Ekim ayında Muğla’da yapmayı planlıyoruz.” dedi.

- Marmaris Manşet Gazetesi, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://marmarismanset.com/haber/7572796/unesco-2021i-haci-bektas-veli-anma-yili-ilan-etti