Salgın nasıl bitsin ki? 

Gökten Ulugergerli
Gökten Ulugergerli

Elbette salgın, afet gibi durumlarda hem yöneticiler hem de vatandaşın sağ duyulu olması gerekir. 

Gereksiz yere panik ve kargaşalık çıkarmamak gerekir. Bu husussa da her vatandaşın saygı göstermesi gerekir.  

Ama öyle durumlar vardır ki konu hakkında şeffaflık ve halkı bilgilendirme gerekebilir. 

Örneğin malum salgın konusunda, artık hem şeffaflık hem de bilgilendirme yapmak gereklidir. 

Salgın konusu ülkemizin olduğu gibi dünyanın da ana konusudur. Direk sağlığı ilgilendirdiğinden bu konuda hem şeffaf olmak hem de doğru bilgilendirme yapmak gerekir. 

Salgın konusu, okullarında açılmasıyla ayrı ve de önemli bir hassasiyet kazandı. İlgili Bakanlık kâğıt üzerinde tüm önlemleri almış olmasına rağmen uygulamalarda aksaklıkların olduğu da bir gerçektir. Hiç uzaklara gitmeyelim. Kendi yaşadığımız ilçeden bakalım meseleye. 

Her veli ve okulların önünden gecen her vatandaş sabah okul zilleri çalındığında, öğrencilerin toplu bir şekilde okul bahçesinde toplandıklarını görüyor ve de izliyor. 

Peki salgının, olmazsa olmazlarından mesafe konusuna neden riayet edilmiyor? Okul bahçesinde veya arka bahçesinde öğrenciler omuz omuza ve arka arkaya, neden toplanmaya mecbur bırakılıyor? 

Enteresan toplanma bittikten sonra sınıflara tek tek alınıyorlar nedendir?      

Yine iğneyi kendimize batırma noktasında, bazı okul servis araçlarında cam açık ve içerideki öğrenciler bağıra bağıra şarkı veya marş okuyorlar. Tabii ki tüm okul servisleri olarak genellemek fevkalade yanlış olur. Okul servis şoförü arkadaşlar konu hakkında bilgilendirilmeli, bulaşın en seri olanlarının ise yüksek sesle bağırmalardan kaynaklandığını söyleyen doktorlarımıza kulak vermeliyiz. 

Bu örnekleri kapalı kapıların ardındaki okullarımızda, salgın tedbirlerine aykırı belki de hijyen konusunda rastlamak mümkün olabilir.  Okul yöneticilerimiz bu ve benzer konulara gerekli hassasiyetleri göstermekte olduğunda şüphemiz yoktur.  

Konu geleceğimiz olan çocuklarımız ilgilendirdiğinden, veli ve vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları gerekir. Bu melun salgın konusu, hepimizi ilgilendirmektedir, onun için diyoruz ki şeffaflık ve bilgilendirme asıl ve esas olmalıdır. 

- Marmaris Manşet Gazetesi, Gökten Ulugergerli tarafından kaleme alındı
https://marmarismanset.com/makale/7793668/gokten-ulugergerli/salgin-nasil-bitsin-ki