MARMARİS MANŞET

YERLİ TURİZMDE KART DARBESİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme sürelerini altı aydan üç aya düşürdü.

Kredi kartı ile arttırılan bazı sektörler ait taksit sayısı yeniden düzenlendi ve bazı sektörler ait taksit sayısı düşürüldü. Seyahat acenteleri, konaklama ve havayollarında yapılan yurt dışı harcamalarında, kredi kartı ile ödeme vadesi altı aydan üç aya indirildi.Ne olacak şimdi? Ne olacak vatandaş için güzel bir imkân olan ve yurt dışı ile ilgili belirlenen konularda yapılan altı ay vadeli harcamaları yapamayacak ya da üç ay kredi kartı ödemesiyle yapabilecek.

Biz zaten olmayan parayı harcamaya alıştırıldık, geleceğimizi ipotek altına alıp kredi harcamaları ile yaşar olduk. Bir kredi kartı yetiyordu şimdi kredi kartı borçlarını diğer kredi kartlarıyla öder olduk.

Ödemelerde vade en önemli konu. Ev alırsın vade uzunsa korkma, araba alırsan vade uzunsa korkma vs vs. vade ne kadar uzunsa ödeme güçlüğüne o kadar geç düşersin. Zira önünde borç ödeme veya erteleme veya alternatif ödeme seçenekleri için zamanın vardır. Örnek, ödemeler kısa vadede olursa evini yok pahasına sattırırlar. Bu kadar açık ve net. Ha şimdi ne yapıldı veya ne yapılmak isteniyor? Arkadaş sen evinde otur sağa sola zırt pırt yurt dışı seyahatleri yapma, otur oturduğun yerde deniliyor.

Eğer hedef döviz darboğazını atlatmak için el ele verilmesi ise konu gayet basittir. Bu darboğazdan çıkış için yapılması gereken inandırıcı projeyi sunarsın halka, bak o zaman kimse ne deviz alı ne de yurt dışı seyahate gider. Milli bir duygu ile elinden gerekeni yapar.

Yok, eğer yollarda, köprülerde, hastanelerde vb. müteahhitler lehine verilen garantili gelir nedeniyle dövizleri ödemeye yönelik ise orada bir durmak lazımdır. Elbette bu yapılanlar vatandaş için yapılmıştır, Türkiye için yapılmıştır onda kimsenin şüphesi yoktur. Bu nevi giderleri karşılayabilmek için vatandaş yaşamına yaşam tarzına engel olabilecek uygulamaları yapmamak gerektiğini düşünenlerdenim.

Yurt dışı döviz getirebilecek başka projeler geliştirmek ve uygulamak daha doğru olur kanaatindeyim. Örneğin sağlık turizminden ülkemiz yeterli bir pay alamamaktadır.

500milyar dolardan fazla bir hacmi olan sağlık turizminden, yeterli bir pay alamamaktayız. Neden sağlık konusunda cazip ve çekici projeler üretmeyiz ki?

Her derdimize deva olmaz mı?

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!