MARMARİS MANŞET

YETTİ GARİ YUMUŞADIK

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 253 makalesi bulunuyor.

Yetti artık mecburi ve de gönüllü karantina hücre hayatı. Üç ay oldu koltuk yatak, yatak koltuk yaşayalı.

Ara sıra pencereden bak, ev kalabalık adım at atabilirsen, bir de diyorlardı ki günde en az on bin adım atmak gerekliymiş. Bırakın on bin adımı iki yüz adım atabilsek ona da razıyız. Karantina hücre yaşamında, baktığın yüzler aynı gözler de. Duvarlarda kaç çatlak var artık biliyorsun yerlerdeki eskimiş kalebodurların soluk renklerini artık parlak görür oluyorsun. Ya sesler hep kırk senedir duyduğun aynı sesler, kimi zaman sınır tanımıyor kimi zaman sessiz kediye dönüyor. Velhasıl aynı nesnelerle yatıyor aynı tuvalete gidiyor monoton hayatın tüm kurallarına eksiksiz uyar oluyorsun.

Sadece ben mi diye elbette düşünmüyorsun, elbette hayır milyonlar aynı kaderi paylaşıyor. Yaşam televizyon, terlik, yatak ve boğaz dörtgeninde gidip geliyor. Ve aynaya bakıyorsun ister istemez değişen bir tek şey var oda saç sakal birbirine karışmış bir portre görüyorsun, kendini. Ben bu muyum diyorsun aynadakine, yıllar ne çabuk geçmiş demek ki farkında değilmişim diye düşünüyorsun oysa gecen iki üç aylık surede. Eş dost diye sormayın boş yere, karantinada hücre hayatı yaşayanların eşi dostu geleni gideni olumu hiç?

Yetti gayri bu hücre yaşamı. Epridik, Allahtan kokmuyoruz suyumuz var bol bol yıkanıyoruz, su paraları pahalı olsa da, televizyon karşısında gözlerimizi ayırmıyoruz hareketsiz duruyoruz, gece yatıncaya sabah ağarıncaya kadar elektriğe zam üstüne zam gelse de. Yetti artık cidden yetti, epridik, yumuşadık, kaslar isyan ediyor, ellerse tutmam tutamam diyor, gözler iki derece büyüdü, hastalık ve rahatsızlıklar tavan yapar oldular kafaları hiç sormayın dumura uğradılar dumura.

Böyle giderse hiç kimsenin kuşkusu olmasın, tüm dünya vatandaşları bu nalet salgından kurtulmuş kasap havası oynarlarken biz yumuşaklıktan, yerlerde sürünebilmenin antrenmanını yapar olacağız.

YAZARIN SON YAZILARI
HAYIRLI(!) EVLAT - 26 Ocak 2021
ŞEFFAFLIK NEREDE - 25 Ocak 2021
YILAN YUVASINA DÖNDÜ - 21 Ocak 2021
DÜNYA TERÖRÜ - 20 Ocak 2021
KIYAMET NE ZAMAN KOPAR - 13 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ