MARMARİS MANŞET

YİNE ATMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTI

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Zaman zaman kısıtlamaya tabi yaşlı ve genç nüfusumuzun karşı karşıya kaldıkları zorlukları yazmaya çalışıyorum.

Malum dünyanın yaş ortalaması genç olan, bir nüfus yapısına sahibiz. Bizi her konuda ABD ve Avrupa ülkeleri nezdinde öne çıkaran olumlu bir fonksiyon.

Genç nüfusa sahip olmak, hele hele malum salgın noktasında, ülkemizi, iyi mücadele veren bir konuma taşıdı. Dünya malum salgın ile kıyasıya mücadele ederken ve ne yazık ki ölüm oranları beklenmeyen noktalara ulaşırken, ülkemizde isabetli karar ve sağlık ordumuzun zamanında müdahale ve mücadelesi ile örnek ülkeler olarak gösterildi.

Hal böyle iken bu günden itibaren 18 yaş ve altı yaş gurubunun kısıtlaması kaldırılmıştır. Artık 18 yaş ve altı ebeveyn gözetiminde olmaksızın seyahat edebilecektir.

Mutlu bir haber, demek ki malum salgın ülkemizde kontrol altına alınmış ve sadece atmış beş yaş üstü nüfus koruma altında bırakılmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus 2019 yılında 7 milyon 550 bin 727 kişi olmuş. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise yüzde 9,1. Yaşlı nüfus oranı 2014 yılında iken yüzde 8 imiş. Yaşlı nüfus sayısı son 5 yılda yüzde 22 artmış. Yaşlı nüfusun 2019 yılında yüzde 44’ünü erkekler, yüzde 56’sını ise kadınlar oluşturmuş.

AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 yılı verilerine göre Türkiye yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu ülkelerin başında geliyor.

Akla gelen soru şu;

 Mademki yaşlı nüfus halen koruma altında ve kısıtlı yaşama mahkûm edilmiş, bu kesime Devlet baba bir güzellik yapamaz mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait binlerce misafirhane lojman ve dinlenme tesisleri mevcut.

Tamam, anlaşıldı, imkânı olanlara az peşin uzun vade ile tatil kredi veriyor ve bu kısıtlı yaşama mahkûm yaşlıların bir kısmini sevindiriyorsunuz.

Peki, durumları müsait olmayan ve aynı yaş kategorisinde, zar zor geçinen, kısıtlamalı yaşam sürdürmeye mecbur edilen diğer kalan 65 yaş üstü vatandaşları, neden bu kamu kurum ve kuruluşlara ait tesislerden ücretsiz faydalandırmayı düşünmüyorsunuz?

Uygulaması bir tek söze bakar bence. Yerinde de olur.

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!