MARMARİS MANŞET

YİNE ZAM

Sevgili okurlar anlaşılan yöneticilerimiz zam yapmadan duramıyor. Şimdi de seçimlerden önce zam yapmayacağını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı dayanamadı…

Türk halkı bu zamlardan gerçekten bıktı ve sıkıldı.  Zam yapmamak için tek çare büyük tasarruftur. Tasarruf yapamazsanız, yaptırmazsanız zam yapmaya mecbursunuz.

Nüfus artıyor, bazı şehirlerde yoğunlaşma oluyor, para avcıları o yerlere beton yatırımları yaparak daha da yoğunlaşmasına sebep oluyor dolayısı ile tasarruf unutuluyor.

Ekonomik tasarruf olmadığı sürece zamlar bitmez…

70’li yıllarda Petrol krizinde Almanya’nın her yerinde araçların 130 klm’den hızlı gitmeleri yasaklanmıştı. Ayrıca plakaların son rakamları tek ve çift olarak trafiğe çıkmaları programlanmıştı. Örneğin Pazartesi günü sadece son rakamı tek olanlar, Salı günü çift olanlar…

Bu şekilde trafik dolayısı ile kurulan sistemle araçların yarısı trafikten bir gün men edilmiş oluyordu. Bunun da kaç milyon ton petrol tasarrufuna sebep olduğu o zaman açıklanmıştı.

Demek istediğim Almanya havadan gelen euro’larla zengin olmadı, bugün dahi inanılmaz tasarruf eder Alman Belediyeleri ve Eyalet Hükumetleri buna sebep oldu.

Bugünkü mantıkla Türkiye ancak Petrol veya Doğalgaz bulursa refaha ulaşabilir ancak yinede tasarrufu önplana almak şartı ile,  yoksa bu harcamalara o da dayanmaz.

İstanbul Belediyesinin de , Devletin de tek bir çaresi var o da çok katı ve göz açtırmayan tasarruftur. Bu şekilde bir tasarruf yapılmadığı sürece zamların sonu gelmeyecek ve yakında yine sıfırlar eklenecektir.

Bunu görebilmek için ekonomist olmakta hiç gerekmiyor, zira görünen köy kılavuz istemez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!