MARMARİS MANŞET

YOKSULLUK ÇEŞİTLERİ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 306 makalesi bulunuyor.

Dünya değiştikçe her şeyin değiştiği gibi yoksullukta değişime uğramış. Atalarımızdan ana babalarımızdan bildiğimiz tek bir yoksullu tek bir zenginlik vardı. İstedğini istediği zaman alabilene zengin, istediğini alamayan ancak alınanla gecimini sürdürene de fakir diyorduk.

Bak hele günüzde kaç çeşit fakirlik varmış hep öğrenelim ve de kendimizin hangi çeşit yoksulluğa girdiğimizi tespit edelim.

Öznel yoksulluk bireylerin tercihleri dikkate alındığında, hangi türde bir tüketim alışkanlığının ne çeşit sebepler yüzünden gerçekleştirilemediğini gösteren ve bu sebeplerin yol açtığı sonuçlarla beraber nasıl ortadan kaldırılacağı ile ilgili sorulara tüketici anketleri ile cevap bulan öznel yoksulluk yaklaşımıdır.

Nesnel yoksulluk yoksulluğun nedenlerini somut bir şekilde ortaya koymaya çalışmaktadır. Nesnel yoksulluğa göre var olan yoksulluk bütün detayları ile incelenerek ele alınmalı ve var olan sorunlar daha önceden belirlenmiş olan çözüm yolları ile cevaplandırılmalı ve kişinin durumunu iyileştirici çözüm yolu bulmalıdır.

TÜİK’e göre göreli yoksulluk, bireylerin toplumun ortalama refah düzeyinin belli bir ora- nının altında olması durumudur. Buna göre toplumun genel düzeyine göre belli bir sınırın altında gelir ve harcamaya sahip olan birey veya hane halkı göreli anlamda yoksul olarak tanımlanır.

Mutlak yoksulluk, hanehalkı veya bireyin yaşamını sürdürebilecek asgari refah düzeyini yakalayamaması durumudur. Bu nedenle, mutlak yoksulluğun ortaya çıkarılması, bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan minimum tüketim ihtiyaçlarının belirlenmesini gerektirir.

İnsani yoksulluk (human poverty), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından geliştirilmiş yeni bir yoksulluk ölçütüdür.  İnsani yoksulluk ise bir kısım bireylerin insanca yaşam imkanlarına sahip olmaması anlamına geliyor.

Objektif yoksulluk yaklaşımına göre; bireylerin ve/veya hanehalklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan gelir, tüketim harcamaları veya mal ve hizmetler ile tanımlanan yoksulluk çizgisi altında kalan bireyler ve haneler, objektif olarak yoksul kabul edilmektedir.

Kalıcı yada diğer tanımlama ile kronik yoksulluk ne yaparsanız yapın zamana bağlı olarak değişmeyen yoksulluğu ifade etmektedir. Kalıcı yoksul olarak bireylerin uzun süreli ve beklide hayatları boyunca yoksul olarak yaşamlarını sürdürecekleri bir hayatları olacaktır

Kısa süreli yoksulluk ise bireylerin zaman içerisinde karşılaştıkları ya da yaşayabildikleri yoksulluk olarak tanımlanabilir. Hemen her bireyin yaşayabileceği bir durumdur

Subjektif Yoksulluk daha özel konularla ilgilenen yoksulluktur. Buna öznel yoksullukta denilmektedir. Yoksulluğun değerlendirilmesinde uzmanlar kişilerin kendileridir. Yaptıkları değerlendirmeler dikkate alınmaktadır.

Parasal gelire erişememe ya da satın alma gücünden yoksun olma durumu gelir yoksulluğunu ifade etmektedir. Genel olarak asgari yaşam standardının gerektirdiği temel gereksinimlerin karşılanabilmesi için yeterli miktarda gelirin elde edilememesidir.

Sanayi devrinin modern ve medeni yoksulluğu ise, babadan oğla miras kalarak zamanla kötüleşen daimi bir yoksulluk. … Yer gök yarılıp dünya da bunun içinde kaybolmadıkça, burada kökünün kazınması imkansız… Zira herkes, elinin altındakileri kendi gücü nisbetinde ezerek sömürmekle meşgul.

Karar sizin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!