MARMARİS MANŞET

YÜKSEK KİRALAR EL YAKIYOR

YÜKSEK KİRALAR EL YAKIYOR

Marmaris’te ev kiraları her geçen yıl uçuyor. Kiralık ev fiyatları son yıllarda neredeyse 2 kat arttı. Fiyatlardaki artış kiracıları zor durumda bırakırken, ev sahipleri durumdan memnun. 2 bin TL asgari ücretle geçimini sağlayan bir ailenin en büyük giderini kira bedeli oluşturuyor. Marmaris’te en düşük kiralık konutun bin500 TL’den başlayıp 3bin 500 TL’ye bulması  tepkilere neden oluyor. Bu durumdan Marmaris’te faaliyet gösteren emlakcılar da memnun değil.

Joker Gayrimenkül Firması’nın sahibi ve aynı zamanda Broker olan Hakan Albayrak, Konut fiyatlarının yüksekliği  hakkında açıklamalar yaptı. Muğla bölgesinin Türkiye’de ki konut artış fiyatının en yüksek 5 ilden biri olduğunu belirten Hakan Albayrak, Marmaris’te konut alanı az olduğu için ve arsa fiyatlarının imar durumu düşük olduğu için fiyatların cep yaktığını söyledi.

KİRALAR UÇTU

Hakan Albayrak “ Türkiye’de en fazla konut artış fiyatının en yüksek 5 ilden biri olan Muğla Marmaris’te,  kira giderleri fazla olmasının sebebi enflasyonun ve arz talebin fazla olması kira artışlarına neden oluyor.  Turizm bölgesi ve çok tercih edilen bölge olması da kiranın artmasını etkiliyor.

Kiracının da fiyat yüksekliğinden memnun kalmadığını söyleyen Albayrak, “ Biz de fiyatların bu kadar yüksek olmasını istemiyoruz. Sonuçta biz de kira bedeli komisyonu alıyoruz emlakçılar olarak ama daha düşük olması gerekiyor.  Maliyetini kurtarmadığı için kişi bir evi kendi dönümü hesaplayarak bu kira bedellerini kendi belirliyor” diye konuştu.

KİRA BEDELLERİ YÜKSELİYOR

Aslında en önemli konunun ev sahibi ve kiracının memnun olması gerektiğini vurgulayan Albayrak, “ Konut fiyatlarının belli bir standartı olmadığı için yüksek olması kiracılar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Dar gelirli ailelerin yaşadığı durum da maalesef değişmiyor. Geçmiş yıllarda 2000 TL olan ev kiraları yükselerek, 2500 TL’nin üzerine çıktı. Dar gelirli ailelerin ikamet ettiği mahallelerde artış gösteren kira fiyatları nedeniyle dar gelirli aileler zor günler geçiriyorlar. Asgari ücretle geçimini sağlayan bir ailenin en büyük giderini kira bedeli oluşturuyor” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!