MARMARİS MANŞET

ZEKA VE ÖFKE KONTROLÜ

Sevgili okurlar Zeka ve Öfke Kontrolü birbiri ile doğrudan ilgili iki insan halidir. Zeka seviyesi düşük olanlarda mutlaka öfke kontrolü ya yoktur, ya da çok azdır.

Zeka’nın tahsille ilgisi hiç yoktur, çok iyi eğitim almış birinde cehalet olmayabilir ama öfke olabilir. Tahsil öfkeyi durdurmaz, öfkeyi durduran sadece Zeka’dır. 

Kadın cinayetleri, kan davaları ve diğer he rtürlü kavgalar zeka’nın azlığından kaynaklanır. Bir insanın, diğer bir insana vurması bile zeka eksikliğinin ispatıdır. Zeki olan birinin diğer bir insana vurmasına hiç gerek olmaz.

Şimdi bakalım zeka seviyelerimiz dünyanın neresinde;

Günlük tirajı  7-8 Milyon olan Alman Bild Gazetesi, 2016 yılında ‘Statistic Brain Research Institute’a bir araştırma yaptırıyor. Araştırmanın konusu, ‘Dünyadaki Tüm Ülkelerin IQ Seviyesi’… ‘Statistic Brain Research Institute’ tarafından uygulanan test sonuçlarına göre dünyada insanların zeka düzeyleri IQ testleriyle ölçülmüş ve ulusların ortalama IQ seviyeleri orta çıkmış. Doğal olarak bu listede ilk bakacağınız ülke, Türkiye olacak..‘Acaba bizim IQ seviyemiz kaç?’  Hiç umutlanmayın, bizim durum vahim! Ulusal IQ skorları araştırmasına göre, en yüksek IQ seviyesine sahip iki ülke 108 puan ile ile Hong Kong ve Singapur. Güney Kore 106 puanla bu ülkeleri takip ederken, en düşük IQ seviyesine sahip ülke ise 59 puanla Ekvador Ginesi olarak açıklandı.Türkiye ise zeka seviyesi konusunda pek umut verici bir sırada değil. Bizim ülke 90 puana sahip, yani listenin ortalarında yer alıyor… Bu araştırmalar, farklı kurumlar tarafından da yapıldı…Türkiye, farklı kurumlarca yapılan testlerde de ortalama 88 ile 90 arasında bir IQ düzeyi ile orta sıralarda yer aldı. 90 IQ düzeyi, bu araştırmalara göre ‘ortalama zeka düzeyinin biraz üzerinde görünüyor. Bu arada, bilinen IQ derecelerini belirtelim…

Zeka Engelli                    20-34

Embesil                           35-49

Geri Zeka                         50-69

Sınırda Zeka                   70-79

Donuk Normal Zeka        80-89

Normal Zeka                   90-109

Parlak Zeka                   110-119

Üstün Zeka                    120-129

Dahi                               130-150

Ölçümde kullanılan testler tamamen mantıklı sonuç çıkarmaya dayalı. Dolayısıyla ölçüm biçiminin kültürle, dini inançlarla ya da subjektif bir konuyla ilgisi yok. Arnavutluk, Bosna Hersek, Şili, Hırvatistan ve Kırgızistan bizimle aynı sırada.  Ama sorarsanız en zeki kendimiz olduğunu söyler dururuz, hem de pratik zeka…

Ama hiç öyle değil…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!