MARMARİS MANŞET

ZENGİN GÖRÜNÜMLÜ YOKSUL ÜLKEYİZ

Gökten ULUGERGERLİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 337 makalesi bulunuyor.

Gelin şöyle bir istatistikler bakalım gerçekten yoksul bir ülke miyiz?

Biz de zengin görünümlü yoksul bir ülke imajındayız bence

Ülkemizin yarısı yoksulluk sınırı altında, dörtte üçü işsiz. Ama ilkemizde tamamı tamamına, 22 milyon 865 bin 921 ufaklı büyüklü aracımız var. Hoş bunlar da su içmiyorlar ya dışarı bağımlı olduğumuz petrol tüketiyor.

2018 yılında 23 milyon konut var iken 2019 dikkate alındığında tahmini 24 milyon konut var diyelim. Yani nüfusun dörtte birinin evi var dörtte üçü evsiz. Ama çocuklar hariç nüfusun yüzde 98’i cep telefonuna sahip ve bunların %77’si akıllı telefon.

Nüfusun tamamı yaşam alıverişleri için parasızlıktan yakınırken, iç turizm yapanların sayısı yani yerli turistler olarak ortalama 2018 yılı son çeyreğine göre 32 milyon kişi seyahate çıkmış, ortalama 22 milyar para harcamışlar.

Ülkemizde onlarca otoban, alt üst geçit, yerine şimdilik üç köprü bir uluslararası kanalımız varken, çiftçimiz borçlarını ödeyemez halde iflasın eşiğinde bekliyor, on binlerce esnaf kepen kapamış, fabrikalar işçi çıkarmak için fırsat bekliyor, kar yağdığında trafik felç ve yüzlerce yerleşim yerine günlerce ulaşamıyoruz o yerlerde yaşayanlarımızın dünya ile ilgileri kesiliyor. Bu durumda da zengin görünümlü yoksul bir ülke miyiz sorusu akla geliyor. Zengin arabasını dağdan aşırır, fakir düz ovada yolunu şaşırır. Bir de fıkra ekleyelim.

Günlerden bir gün zengin bir baba oğlunu köye götürdü. Bu yolculuğun tek amacı vardı, insanların ne kadar fakir olabileceklerini oğluna göstermek. Çok fakir bir ailenin çiftliğinde bir gece ve gün geçirdiler

Yolculuktan döndüklerinde baba oğluna sordu:

-“insanların ne kadar fakir olabildiklerini gördün mü?”

-“Evet!”

-“Ne öğrendin peki?”

-“Şunu öğrendim: Bizim evde bir köpeğimiz var, onlarınsa dört. Bizim bahçenin ortasına kadar uzanan bir havuzumuz var, onlarınsa sonu olmayan bir dereleri. Bizim bahçemizde ithal lambalar var, onlarınsa yıldızları. Bizim görüş alanımız ön avluya kadar, onlarsa bütün bir ufku görüyorlar.”

Oğlu sözünü bitirdiğinde babası söyleyecek bir şey bulamadı. Oğlu ekledi,

-“Teşekkür ederim baba, ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için!”

Gelin siz karar verin biz zengin bir ülke miyiz yoksa yoksul bir ülke miyiz?

YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN KORE OLUR MU? - 16 Haziran 2021
SUKûNET - 15 Haziran 2021
AKP VE PLAJ - 14 Haziran 2021
CHP BASIN TOPLANTISI - 12 Haziran 2021
DOĞALGAZ ENERJİ - 6 Haziran 2021
SANCILI NEFES - 1 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!